بررسی سرمی بیش از ۲۰۰ سر اسب اصیل دره شور و عرب جهت کنترل بیماری مشترک مشمشه در شهرستان ابرکوه

بررسی سرمی بیش از 200 سر اسب اصیل دره شور و عرب جهت کنترل بیماری مشترک مشمشه در شهرستان ابرکوه

سید طاها مطهری رئیس هیات سوارکاری شهرستان ابرکوه ،از برگزاری همایش و جشنواره زیبایی اسب در شهرستان خبر داد: این همایش به همت جمعی از علاقه‌مندان ورزش سوارکاری، پیشکسوتان، مربیان، مالکین اسب و ورزشکاران در منطقه گردشگری شهرستان ابرکوه در تیر ماه سال جاری برگزار می شود.

وی هدف از برگزاری این همایش را ارتقای فرهنگ سوارکاری و آشنایی اقشار مختلف مردم و بویژه قشر جوان با این ورزش عنوان کرد.

وی گفت: در این همایش  زیبایی های اسب‌های اصیل ایرانی، دره شور ، عرب، تروبد ،کرد و اسب‌های بومی و محلی به نمایش گذاشته می شود.

هم‌اکنون بیش از ۳۵۰  سر اسب دره شور، عرب،کرد،تروبد و…. در باشگاه‌ها و یا بصورت سنتی در شهرستان ابرکوه نگهداری می‌شود. همچنین در این شهرستان حدود   ۲۰مرکز پرورش و تولید اسب از نژاد‌های دره شور و عرب با بیش از ۳۰۰  سر اسب در حال  فعالیت می باشد  که برای  بیش از ۴۰ نفر ایجاد اشتغال نموده است.

در همین راستا و بنا به درخواست هیات سوارکاری شهرستان ، جلسه ای با حضور رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه برگزار گردید.

در این جلسه دکتر فاتحی نیا رئیس شبکه دامپزشکی ضمن استقبال از برگزاری این همایش بیان کرد:

تقویت کیفیت پرورش اسب در این شهرستان  از دیگر اهداف برگزاری این همایش است. هرساله نژادهای جدیدی به بازار وارد میشود و معرفی این نژادها در چنین همایش هایی ، پرورش‌دهندگان اسب را به رقابت در این عرصه و افزایش کیفیت تولیدات ترقیب کرده و موجب رشد و توسعه این صنعت در شهرستان ابرکوه می‌شود و در این جلسه تاکید گردید کلیه اسب های شرکت کننده در همایش از نظر بیماری مشمشه بایستی مورد تائید شبکه دامپزشکی شهرستان باشند .

 

 

دکتر فاتحی نیا در این جلسه در خصوص بیماریهای مشترک انسان و دام علی الخصوص بیماری مشمشه نیز توضیحاتی بیان نمود:

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که بیشتر در تک‌سمی‌ها مشاهده می‌گردد. این بیماری بسیار کشنده از طريق باکتري گرم منفي به نام بورخولدريا مالئي (Burkholderia mallei) منتقل شده و بسيار مسري مي باشد.در اسب ها بیشتر دیده شده و از بیماری‌های مشترک انسان و دام است.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی های مهم ارزیابی سلامت عمومی اسب ها پیش از اعزام آنها به مسابقات ،همایش ها ،جشنواره ها یا هر نوع جابجایی با مقاصد تجاری، بررسی ایمنی و سلامتی آن ها از نظر ابتلا به این بیماری مهلک است و باتوجه به موارد مذکور، سازمان دامپزشکی تست مشمشه از طریق بررسی سرمی در اسب ها انجام می گردد.

نشانه هاي بيماري مشمشه :

بطوركلي مشمشه به سه شكل باليني شامل: شكل پوستي (بيماري فارسي يا سراجه با بروز ندول ها و قرحه هاي پوستي)، شكل نازال (درگيري قسمت بالائي دستگاه تنفسي و بروز زخم هاي بيني) و شكل ريوي (ابتلاء قسمت پائيني دستگاه تنفسي) در حيوانات ديده مي شود.

روند بيماري در تك سميان مي تواند به سه شكل حاد با علائم شديد تنفسي، تورم عقده هاي لنفاوي و طناب لنفي؛ شكل مزمن با علائم بيماري در پوست و بيني ؛ شكل مخفي (بدون علائم باليني و تنها ابتلاء ريه ها) بروز كند. شكل حــاد بيماري بيشتر در الاغ و قاطـــر اتفاق مي افتد و نشانه ­هاي آن اغلب شامل تب بالا و علائم تنفسي است.

در اسب معمولاً‌ بيماري به شكل مزمن بوده و حيوانات آلوده مي توانند چندين سال زنده بمانند. شكل دماغي و ريوي مشمشه اغلب بصورت حاد بوده اما شكل پوستي مشمشه روند مزمن دارد.

بروز دانه (ندول) هـا و زخم هـا در بيني موجب ترشحـات زرد چسبناك از مجاري بيني گرديده و جاي زخم ستاره اي شكل پس از بهبود زخم ها باقي مي مانند. با ايجاد ندول هاي ريوي شاهد سرفه افزاينده ‌در حيوان مبتلا بوده و حيوان هر روز ضعيف تر مي شود.

عروق لنفاوي در شكل پوستي مشمشه درشت و طنابي شكل گرديده و در امتداد آنها ندول هاي آبسه اي ايجاد شده كه به مرور زمان قرحه اي شده و چرك زرد از آنها خارج مي گردد. معمولا”ندول هاي آبسه اي در احشاء داخلي حيوان مبتلا از جمله كبد و طحال نيز ايجاد مي شوند كه باعث لاغري و مرگ حيوان مي گردند.

مشمشه در انسان مي تواند به اشكال باليني موضعي، ريوي، سپتي سمي، منتشر و مزمن ظهور كند و ممكن است شكلي از بيماري به اشكال ديگر آن پيشرفت كند.

در همین خصوص شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه  از انجام عملیات خونگیری از اسب های مجتمع ها و باشگاه های سوارکاری سطح شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به دستورالعمل سازمان دامپزشکی کشور، مبنی بر خونگیری و آزمایش سرمی برای تشخیص مشمشه در اسب ، کارشناسان شبکه دامپزشکی ابرکوه، به مراکز نگه داری و پرورش اسب مراجعه، و از اسب های موجود نمونه گیری کردند.

 

 

دکتر فاتحی نیا افزود: در این طرح تعداد تقریبی بیش از ۲۰۰ سر اسب خونگیری شد که نمونه های گرفته شده به اداره کل دامپزشکی استان یزد به منظور بررسی بیماری مشترک مشمشه منتقل گردید .

 

 

در انتها از کلیه پرورش دهندگان اسب درخواست میگردد در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک به بیماری مشمشه در اسرع وقت به شبکه دامپزشکی شهرستان با شماره  تماس ۳۲۸۳۸۱۳۱ اطلاع رسانی نمایند.

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه. محفوظ است.