تست سرمی مشمشه بیش از سیصد(۳۰۰) اسب اصیل ایرانی و عرب

تست سرمی مشمشه بیش از سیصد(300) اسب اصیل ایرانی و عرب

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه: با هدف مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، کارشناسان دامپزشکی این شبکه، در حال انجام تست سرمی مشمشه در جمعیت اسب‌های متمرکز باشگاهی و سوار کاری این شهرستان هستند.

 

 

انتظار می رود در پایان این طرح : بیش از ۳۰۰ راس اسب اصیل ایرانی و عرب مورد آزمایشات سرمی مشمشه قرار گیرند.

سرپرست شبکه دامپزشکی ابرکوه گفت: مشمشه نوعی بیماری نادر و بالقوه کشنده باکتریایی است که از تک سمی‌های آلوده به انسان منتقل می‌شود و این بیماری با درگیر کردن دستگاه تنفس در انسان می‌تواند خطرناک باشد.

امیدسالاری بیان کرد: تاکنون تشخیص این بیماری در جمعیت تک ‌سمیان صرفاً توسط تست مالئین صورت می‌گرفت که می‌توانست خطراتی را برای تک سمیان و نیز دامپزشک ایجاد كند اما با اقدامات جدید صورت گرفته و تست سرمی، هم دقت تشخیص بالاتر رفته و هم خطری متوجه اسب‌‌های تست شده و دامپزشک نخواهد بود.

 

 

وي افزود: بیماری در اسب به شکل حاد یا مزمن بروز می‌كند و از نظر بالینی ممکن است به فرم‌های تنفسی یا پوستی ظاهر شود و منجر به تلف شدن اسب یا ضعف و لاغری آن شود، اسب آلوده ناقل بیماری به سایر تک ‌سمیان است؛ آبشخور مشترک مهمترین عامل انتقال بیماری است. انسان نیز در اثر تماس با ترشحات آلوده اسب به صورت کشنده مبتلا می‌شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی ابرکوه در پایان تاکید کرد: هیچ نوع واکسن موثری جهت پیشگیری از بیمـاری به بازار عرضه نشده است و مهمترین راه کنترل و ریشه کنی این بیماری شناسایی و حذف حیوانات آلوده خواهد بود. رعایت شرایط قرنطینه‌ای، ضدعفونی نواحی آلوده و جلوگیری از هر گونه تردد غیر مجاز دام از مهمترین روش‌های مهار این بیماری است.

شهرستان ابرکوه دارای ۲۲ باشگاه سوارکاری و ۱۰ پانسیون و محل نگهداری اسب می باشد.

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه. محفوظ است.