دکتر کاظمی نسب فرماندار شهرستان ابرکوه با حضور در شبکه دامپزشکی و اهداء لوح از پرسنل شبکه تقدیر نمود

دکتر کاظمی نسب فرماندار شهرستان ابرکوه با حضور در شبکه دامپزشکی و اهداء لوح از پرسنل شبکه تقدیر نمود

خدمت رسانی به قشر محروم و شریف جامعه از اساسی ترین اصول انقلاب اسلامی و از توصیه های مکرر حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده و هست.

 

دکتر علی فاتحی نیا رئیس شبکه دامپزشکی ابرکوه ضمن خوش آمد گویی به فرماندار و معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی  شهرستان به تشریح فعالیتهای شبكه دامپزشكی این شهرستان پرداخت:

طبق سنوات گذشته ، عملکرد شبکه های دامپزشکی استان در زمینه بهداشت و مدیریت بیماری های دامی ، ارزیابی و بر حسب نتایج ، شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه در سال ۹۷ برای دومین سال پیاپی موفق به کسب رتبه اول در زمینه فعالیت بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان یزد شد . همچنین در این جلسه گزارشی از روند عملکرد این شبکه که شامل، اجرای عملیات های واکسیناسیون دام و طیور، بازدید از مرغداری ها و دامداری ها در جهت مراقبت  از بیماری ها، بازدید از مراکز عرضه فراورده های خام دامی (مرغ فروشی ها ، قصابی ها ، رستورانها و مراکز عرضه لبنیات سنتی ) در شهرستان را ارائه نمود. علاوه بر موارد فوق کارگاههای آموزشی با هدف آشنایی شهروندان و دامداران با بیماری های مشترک بین انسان و دام برگزارنموده و تصریح کرد این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

فاتحی نیا در ادامه ضمن تشریح فعالیتهای شبكه دامپزشكی این شهرستان گفت:  از ابتدای سال جاری تا كنون و در اجرای اهداف سالیانه، شبكه دامپزشكی این شهرستان نیز همگام با سایر شبكه ها اقدام به مایه كوبی دامها علیه انواع بیماریهای مختلف نموده كه در این خصوص طی چهار ماه سال جاری تعداد ۱۰۰۳۰ راس گوسفند و بز با واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک ، ۴۸۲۰۰ راس گوسفند و بز با واکسن آبله و ۱۲۷۵۰ راس گوسفندو بز با واکسن تب برفکی و ۳۲۰۰۰ راس گوسفند و بز با واکسن آنتروتوکسمی و ۳۲۰۰ راس گوسفند و بز با واکسن آگالاکسی  واكسینه شدند.  ضمنا ۱۷۲۰ راس گاو و گوساله تست سل و ۱۷۷ سر اسب تست سرمی مشمشه و ۱۲۰۰ راس گاو خونگیری بعمل آمده است . همچنین با توجه به این كه انگلهای خارجی دام از عوامل انتقال تعداد زیادی از بیماریهای مشترك بین انسان و دام هستند ، در مدت یاد شده بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع جایگاه و اماكن دامی به صورت رایگان تحت پوشش عملیات سم پاشی قرار گرفتند.

 

 

دكتر فاتحی نیا  با اشاره به مجموعه اقدامات صورت گرفته در این بخش افزود:  با توجه به اینکه یکی دیگر از اهداف اصلی دامپزشكی تامین غذای سالم و امنیت آن است به طوری كه هر بعدی از فراورده های غذایی را بنگریم اعم از فرآورده های لبنی و پروتئینی با دامپزشكی مرتبط میباشد. در این بخش نیز كارشناسان شبكه دامپزشكی ابرکوه طی چهار ماه نخست سال جاری با تعداد بیش از ۲۰۰ مورد بازرسی از مراكز عرضه فراورده های خام دامی در سطح شهرستان که شامل قصابی، مرغ فروشی، مراكز جمع آوری شیر، رستورانها و سردخانه ها اقدام كرده كه از این تعداد۲۰  مورد تخلف از قوانین بهداشتی كشف و مشاهده و به میزان بیش از ۲ تن فراورده خام دامی غیر قابل مصرف تحت نظارت این شبكه معدوم گردیده است.

در ادامه غلامزاده معاونت این شبکه ضمن تقدیر و تشکر از حضور فرماندار محترم و معاونت محترم سیاسی ،امنیتی و اجتماعی فرمانداری در این شبکه گفت: مبارزه با بیماری های دامی، حفظ بهداشت و سلامت دام و فرآورده های آن، نظارت و بازرسی های بهداشتی در مرحله های مختلف تولید، فرآوری، نگهداری و عرضه این محصول ها» از جمله وظیفه های مهم دامپزشکی است.

دامپزشکی از جمله مجموعه های پر تلاشی است که با وجود وظایف خطیر و مسوولیت های سنگین به دور از هر هیاهو و جنجال به ارایه خدمات می پردازد. نقش و جایگاه دامپزشکی در تامین بهداشت جامعه از طریق مبارزه با بیماری های مشترک و تامین امنیت غذایی مردم بسیار مهم و حیاتی است. جایگاه کنونی دامپزشکی باید متناسب با وظایف باشد چراکه نیمی از حفظ سلامتی جامعه با فعالیت دامپزشکان تحقق می یابد و این درحالی است که  اکثر اقشار جامعه با حدود و وظایف دامپزشکان ناآشنا هستند.

دکتر کاظمی نسب فرماندار محترم شهرستان ابرکوه ضمن تقدیر و تشکر از پرسنل شبکه دامپزشکی ابرکوه عنوان نمود : بی شک عملکرد موفق این شبکه در بخش بهداشت و مبارزه با بیماری‌های دامی و مشترک مرهون فداکاری و تلاشهای بی وقفه پرسنل این شبکه میباشد که به عنوان سربازان گمنام عرصه سلامت میتوان از آن ها یاد نمود.

 

 

در اين ديدار ايفاي نقش توسط كاركنان اداره دامپزشكي در راستاي خدمت به سلامت جامعه و جلوگيري از شيوع بيماري هاي مشترك بين انسان و دام را جهادي دانست و اظهار داشت ،با تلاش شبانه روزي كاركنان دامپزشكي و فعاليت هايي كه در زمينه كنترل و پيشگيري از شيوع بيماري هاي مشترك بين انسان و دام انجام ميدهند علاوه بر توسعه دامپروري در تأمين سلامت مردم نقش مهمي را ايفا ميكنند. تامین امنیت غذایی را،  از وظایف مهم این سازمان دانست و افزود، سازمان دامپزشکی با اقدامات خویش باعث سلامت افراد و عدم تضییع حقوق مردم می شود لذا باید بیش از این به فعالیت دامپزشکان در جامعه توجه شود. مهمترین دست آورد دامپزشکی تضمین سلامت جامعه است و همین خود عاملی مهم برای توسعه فعالیت های این بخش به شمار می رود.

ایشان در راستای تقدیر از پرسنل شبکه دامپزشکی درخصوص کسب رتبه اول در زمینه بهداشت و مدیریت بیماری های دامی برای دومین سال پیاپی ، با اهدای لوح تقدیر ، قدردانی نمودند.

رئیس شبکه دامپزشکی در پایان ضمن قدردانی از تشریف فرمایی فرماندار و معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی عنوان نمود : با عنایت به فعال نبودن بخش خصوصی در زمینه آزمایشگاه و توجه به اهمیت مقوله بهداشت و سلامت در جامعه و همچنین در نظر گرفتن نیاز دامداران و مرغداران شهرستان  ، خواستار تخصیص اعتبارات کافی به این مجموعه جهت احداث ساختمان آزمایشگاه فنی دامپزشکی در شهرستان گردید تا گامی موثر جهت تشخیص و کنترل و پیشگیری بیماری های دام و طیور در شهرستان ابرکوه برداشته شود.

 

 

 

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه. محفوظ است.