عملیات واکسیناسیون تب برفکی بیش از چهار هزار راس گاو و گوساله در جمعیت دام سنگین شهرستان ابرکوه از ابتدای تیرماه

عملیات واکسیناسیون  تب برفکی بیش از چهار هزار راس گاو و گوساله در جمعیت دام سنگین شهرستان ابرکوه از ابتدای تیرماه

در حالی که این روزها، جامعه جهانی با ویروس کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می‌کند، نباید از دیگر ویروس‌های زیان‌آور غافل شد و  یکی از آنها که مختص دام است، عامل بیماریزای تب برفکی است.

ویروس تب برفکی، حیوانات زوج سم اهلی و وحشی نظیر گاو، گوسفند، بز، کَل، بز کوهی، آهو و گراز را درگیر می‌کند.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه:عمیلیات واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان از ابتدای تیرماه شروع شده وانتظار میرود در پایان تیرماه بیش از نود و پنج درصد از دام سنگین این شهرستان زیر پوشش واکسیناسیون علیه این بیماری قرار گیرند.

 

 

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان در این خصوص گفت: برای حفظ و حراست از سرمایه‌های دامی و پیشگیری از خسارت‌های وارده به دامداران هر شش ماه یکبار طرح واکسیناسیون تب برفکی انجام می‌شود، از دامداران خواست: برای پوشش حداکثری واکسیناسیون با گروه های مایه کوبی دامپزشکی همکاری کنند.

امیدسالاری در ادامه بیان کرد: مایه‌کوبی منظم دام‌ها و واکسیناسیون ازجمله راه‌های پیشگیری از بیماری تب برفکی است که همه‌ساله توسط اکیپ های دامپزشکی صورت می‌گیرد.امسال نیز مانند سالهای قبل این طرح از ابتدای تیرماه با همکاری ایستگاههای شیر در خصوص معرفی کلیه گاوداریهای صنعتی و سنتی و بخش خصوصی در تهیه واکسن در حال اجرا میباشد که انتظار میرود در پایان این طرح بیش از چهار هزار راس دام سنگین علیه بیماری تب برفکی واکسینه گردد.

ایشان اظهار داشتند: این بیماری ویروسی با علایمی چون تب بالا، لنگیدن، زخم دهان، آبریزش از دهان، زخم سم و پستان خود را نشان می‌دهد، همچنین این احتمال وجود دارد، که با ورود ویروس به بدن دام یکسری باکتری و عوامل میکروبی دیگر سوار بر بیماری و منجر به عفونت ثانویه و بروز علائم ریوی و روده‌ای که جزو علائم تب برفکی نیستند، شوند.

 

 

 

وی در پایان تاکید کرد: این ویروس به دلیل تلفاتی که در دام‌ها به خصوص گاو و گوساله‌ها ایجاد می‌کند، به عنوان یکی از زیان‌بارترین بیماری‌های صنعت دامپروری شناخته شده است، اما جای خوشبختی دارد که برای مقابله با این ویروس واکسن‌های متعددی ساخته شده است.از این رو باید دامداران تا حد ممکن از رفت و آمد به دامداری یکدیگر اجتناب ورزیده و محتوای حوضچه‌های ضدعفونی را همه روزه با مواد مناسب پر نموده و از حمل و نقل و خرید و فروش بدون ضابطه هرنوع دام، اکیداً خودداری کنند. همچنین به دامداران  یادآور شد تا ترتیبی اتخاذ نمایند که از انجام عملیات غیرضروری (سایر عملیات مایه کوبی و تست و…) در واحد تحت پوشش واکسیناسیون به مدت یک هفته به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه استرس، خودداری نمایند.

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه. محفوظ است.