کشف و معدوم سازی بیش از نیم تن (۵۰۰ کیلو گرم )تخم مرغ فاسد

کشف و معدوم سازی بیش از نیم تن (500 کیلو گرم )تخم مرغ فاسد

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه:در پی بازدیدهای ویژه ماه مبارک رمضان از محل فروشگاهها و اماکن عرضه مواد خام دامی،طی بازرسی روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ از یکی از اماکن،بیش از نیم تن (۵۰۰ کیلو گرم) تخم مرغ فاسد کشف و معدوم سازی گردید.

 

دکتر علی فاتحی نیا رئیس شبکه دامپزشکی ابرکوه :این محموله که جهت توزیع و مصرف همشهریان نگهداری میشده بر اساس گزارش مردمی ، توسط بازرسین این شبکه طی فرآیند قانونی در ابتدا به محل مورد نظر مراجعه و پس از صورتجلسه جمع آوری و معدوم گردید.

دکتر فاتحی نیا بیان کرد:علت اصلی معدوم سازی این تخم مرغها نداشتن لیبل و برند معتبر و همچنین تاریخ مصرف بر روی تخم مرغها بوده و علاوه بر این با توجه به علائم ظاهری از جمله(رنگ پوسته و وزن) و نیز بدلیل شکستگی بیش از حد،بوی بد،پاشیدگی زرده و سفیده دچار فساد و غیر قابل مصرف بوده لذا از پخش و توزیع این محموله جلوگیری بعمل آمد.

چند توصیه مهم در خصوص تخم مرغ سالم:

کارشناس فنی شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه بر لزوم افزایش آگاهی مردم از خصوصیات تخم مرغ سالم تاکید کرد و گفت: عدم آگاهی از خصوصیات تخم مرغ سالم و مصرف تخم مرغ فاسد می‌تواند باعث بیماری شود.

۱.پوسته خارجی تخم مرغ باید تمیز، عاری از هرگونه آلودگی، ترک خوردگی و شکستگی بوده و پوسته تخم مرغ تازه پس از پخته شده به راحتی جدا نمی‌شود

۲.سطح پوسته تخم مرغ تازه وسالم، صاف و شفاف و در تمامی قسمت‌ها یکنواخت است. داشتن سفیده، با ظاهری ابری و غیرشفاف و همچنین زرده کاملاً گرد، کروی و در مرکز تخم مرغ از دیگر خصوصیات تخم مرغ سالم و تازه است

۳.امروزه بهترین روش برای پی بردن به سالم بودن تخم مرغ، توجه به تاریخ مصرف آنها است و در صورت انقضای تاریخ مصرف یا تغییر و مخدوش بودن مندرجات روی آنها نباید مورد استفاده قرار گیرد

۴.باید از شرکت‌ها، مغازه‌ها و جاهای معتبر خریداری شود

۵.تخم مرغ سالم نسبت به تخم مرغ فاسد وزن بیشتری دارد زیرا آب در تخم مرغ فاسد تبخیر شده است و از وزنش کاسته می‌شود

وضعیت ظاهری تخم مرغ فاسد و کهنه :سطح پوسته خارجی تخم مرغ‌های کهنه، کدر و بد رنگ بوده و ضخامت غشای زرده کم شده و زرده خاصیت محکم و ایستادگی خود را از دست می‌دهد و پهن می‌شود و سفیده نیز در زمان فساد به حالت شفاف در می‌آید.مخلوط شدن زرده و سفیده و همچنین بوی تعفن محتویات از دیگر علائم فساد در تخم مرغ می باشد.

همچنین برخی افراد تخم مرغ‌ها را شسته و بعد در یخچال قرار می‌دهند که باز هم این کار مناسب نیست زیرا شستن آنها باعث شکسته شدن و از بین رفتن لایه نازک روی تخم مرغ شده و به راحتی میکروب و آلودگی وارد آن می‌شود بنابراین باید تخم مرغ‌ها را با یک پارچه تمیز کرده و سپس در یخچال قرار داد. توجه به سلامتی تخم مرغ بسیار با اهمیت است زیرا مصرف تخم مرغ فاسد سبب مسمومیت شده و در سالمندان مصرف تخم مرغ فاسد بسیار خطرناک است.

در انتها از کلیه همشهریان عزیز تقاضا میگردد،در صورت مشاهده هر گونه تخلف در خصوص توزیع فرآورده های خام دامی مراتب را با شماره تلفن گویای ۱۵۱۲ و یا شماره تلفن ۰۳۵۳۲۸۳۸۱۳۱ با کارشناسان شبکه دامپزشکی در میان بگذارند.

 

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه. محفوظ است.