معرفی شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه

آدرس پستی:

ابرکوه میدان شهیدان آدمی – ابتدای جاده مریم آباد- جنب مدیریت جهاد کشاورزی – شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه
کد پستی:  ۸۹۳۱۷۳۹۸۳۲

صندوق پستی:  —

آدرس سایت:  www.abarkoohivo.ir

صندوق پست الکترونیک:  ivoabarkooh@gmail.com

 

تلفن های ضروری اداره:

تلفنخانه:    ۳۲۸۳۸۱۳۱-۰۳۵
نمابر:         ۳۲۸۳۸۱۳۱-۰۳۵  داخلی ۲
تلفن شکایات: ۱۵۱۲

دامپزشكي در جهان

دامپزشكي دانشي تجربي است كه به شناخت، درمان و پيشگيري بيماريهاي حيوانات اهلي و درمان ساير حيوانات مي‌پردازد. در اين رشته همچنين به بيماريهاي مشترك انسان و دام پرداخته مي‌شود.

دامپزشكي دانشي كهن است و در ايران قديم از دامپزشك به عنوان بيطار ياد مي شده است. واژه انگليسي دامپزشكي (veterinarian) براي اولين بار توسط توماس براون در سال ۱۶۴۶ به كار گرفته شد.

علم دامپزشكي با عبور انسان نخستين از حالت شكارچي به كشاورز متولد شد. همزمان با رواج اهلي كردن حيوانات، دامپزشكي اهميت بيشتري يافت. در لوح حمورابي (۲۲۰۰ سال قبل از ميلاد) ارزش كار فردي كه به معالجه گاو وساير حيوانات مي‌پرداخته تعيين نموده‌است. بعد از سقوط امپراطوري روم و تا حدود قرن سيزدهم ميلادي، اسناد كلي راجع به دامپزشكي وجود دارد. در قرون وسطي و اعراب اطلاعاتي را در مورد دامپزشكي از هند و ايران كسب نمودند. كلود بورگلا (۱۷۷۹ – ۱۷۰۲) مطالعات فراواني بر روي اسب انجام داد و دائره المعارف جالبي راجع به آن به رشته تحرير درآورد.بورگلا باهمكاري آلمبرت، مالشرب، ولتر، ديدرو و تورگو اولين مدرسه دامپزشكي را در شهر ليون فرانسه تاسيس نمودند. با موافقت لوئي پانزدهم، شوراي دولتي پادشاهي قانون تاسيس مدارس دامپزشكي را در تاريخ ۴ اوت ۱۷۶۱ تصويب نمود و در تاريخ ۱۰ ژانويه ۱۷۶۲ اولين مدرسه دامپزشكي در دنيا افتتاح شد. در سال ۱۷۶۶ مدرسه دامپزشكي ديگري در مزون آلفورت (پاريس) تاسيس شد. سپس تا قبل از سال ۱۸۰۰ به طور متوالي مدارس دامپزشكي در وين، تورين، كپنهاك، پادوآ، هانور، لايپزيك، بولونيا، ناپل، برلين، مونيخ، ميلان، لندن و مادريد تاسيس شدند. دامپزشكي همگام با پزشكي پيشرفت نموده و روشها و تكنيكهاي مورد استفاده خود را بصورت مشترك با آن بدست آورده‌است. دامپزشكي در واقع در تقاطع راه پزشكي و كشاورزي قرار گرفته و در روابط ميان انسان و حيوان نقش مهمي را ايفا مي‌كند.

دامپزشكي در ايران

دامپزشكي كهن در ايران

در سفرنامه فيثاغورث در مورد زرتشت و آئين او نكته جالبي وجود دارد و آن نكته اين است كه زرتشت از فن دامپزشكي و درمان حيوانات اطلاع داشته‌است كه در كتاب اوستا مي‌توان نكات متعددي درباره پرورش حيوانات و روش درمان بيماريهاي دام مشاهده كرد.

مسئوليت پرورش و درمان بيماريهاي حيواناتي چون اسب، گاو، گوسفند، شتر، سگ، و پرندگان به عهده دامپزشكان بوده‌است و دامپزشكان بدين جهت داراي مقامي ارجمند و با ارزش بوده‌اند.

علاوه بر اين چون اسب در ارتش ايران باستان نقش بسيار ارزنده و مهمي داشته‌است، لذا دامپزشكاني كه عهده دار تربيت و پرورش و همچنين درمان بيماريهاي آنها بوده‌اند، داراي مقامي بسيار والا بوده‌اند. چنانكه رئيس اداره دامپزشكي ارتش در زمان داريوش داراي مقام سپهبدي و فرماندهي دسته سواره نظام بوده‌است. فن دامپزشكي در حدود ۵۰۰ سال بعد از ميلاد مسيح در ايران به صورت علمي و كلاسيك در آمده‌است. بايد توجه داشت هدف از تربيت مدرسه دامپزشكي در آن زمان درمان اسبان ارتش بوده‌است لذا احتياج به داشتن افراد متخصص و كاردان زياد بوده و دامپزشكان در آن زمان به نگارش كتبي تحت عناوين پرورش اسب، فن سواركاري، درمان بعضي از بيماريهاي غير عفوني و عفوني و چگونگي استفاده از اسب در جنگ اقدام نموده‌اند.

مهمترين وظيفه دامپزشك درايران بعد از اسلام درمان و جلوگيري از بيماري اسبان بود كه از دو جنبه جهاد و انجام فريضه حج اهميت فوق العاده داشت. در ايران در تمام سده‌هاي بعد از اسلام دامپزشكي در مدارس و جايگاههاي خاصي تدريس مي‌شد.

دامپزشكي نوين در ايران

– در سال ۱۳۱۱ بناي دانشكده دامپزشكي ابتدا به صورت مدرسه و بعداً دانشكده گذارده شد. در ابتداي امر اين دانشكده زير نظر وزارت كشاورزي بود ولي بعد با اعزام تعداد قابل ملاحظه‌اي دانشجو به كشور فرانسه و مراجعت ايشان از وزارت كشاورزي منتزع گرديد و ضميمه دانشگاه تهران شد.

-در سال ۱۳۰۴ پس از همه گيري طاعون گاوي (اولين بار در سال ۱۲۹۵ همه گيري طاعون گاوي در شمال و مركز ايران گزارش شده‌است) شيوع يافت و خسارات بسياري را سبب شد و در نتيجه در وزارت كشاورزي اداره‌اي به نام سازمان دفع آفات حيواني (كه بعداً به صورت سازمان دامپزشكي درآمد)تاسيس گرديد. اين شعبه تحت نظارت مؤسسه پاستور (وابسته به وزارت فوائدعامه)با ۲۲نفر پرسنل شامل ۱۴ نفركادر فني و ۸ نفر كادر خدماتي تشكيل و مسئوليت آن به عهده مرحوم دكتر عبداله حامدي گذاشته شد.

– در سال ۱۳۱۴ با توجه به ضرورت كنترل بيماريهاي مهلك دامي و نظارت بهداشتي دام و فرآورده‌هاي دامي قانون تفتيش صحي حيوانات به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد و اداره كل دامپزشكي جايگزين مؤسسه دفع آفات حيواني شد.

– در سال ۱۳۲۴ آئين نامه بازرسي مواد خوراكي مورد تصويب هيات وزيران قرار گرفت و مسئوليت مهمي به دامپزشكي محول گرديد.

– در سال ۱۳۲۵ بنابر مصوبه هيئت دولت، بنگاه كل امور دام شامل دو اداره كل دامپروري و دامپزشكي تشكيل گرديد. به موجب اين مصوبه ادارات دامپزشكي در استانها و شهرستانها بخشي از ادارات كشاورزي استان گرديد.

– در سال ۱۳۲۶ اختيارات محدودي به دامپزشكي استانها داده شد به طوري كه در هر اداره كشاورزي ۲ معاونت ايجاد شد. يكي از اين معاونتها ويژه دامپزشكي در نظر گرفته شد. معاون دامپزشكي رئيس اداره دامپزشكي نيز بود و كليه امور فني و مالي در اختيار وي قرار داشت.

– درسال ۱۳۳۹ طي دستور وزير كشاورزي كليه ادارات دامپزشكي استانها مستقل و تحت نظارت مستقيم مدير كل دامپزشكي كشور قرار گرفتند.

– بروز بيماري طاعون گاوي در سال ۱۳۴۸ و تلفات سنگين ناشي از آن و نقش حياتي دامپزشكي در ريشه كني آن و گسترش دامداريهاي صنعتي در كشور، بازنگري در وظايف و تشكيلات دامپزشكي را اجتناب ناپذير نمود.

– سرانجام با تلاش و پيگيري مسئولين در سال ۱۳۵۰ قانون سازمان دامپزشكي كشور مشتمل بر ۲۱ ماده و يك تبصره به تصويب مجلس شوراي ملي و مجلس سنا رسيد.

– در سال ۱۳۶۷ شبكه‌هاي دامپزشكي استانها دوباره تشكيل و زير نظر سازمان مركزي قرار گرفتند. بنا بر دستور وزير كشاورزي بودجه مستقل به ادارات دامپزشكي استانها اختصاص يافت.

– در سال ۱۳۶۸ بنا بر تصويب مجلس شوراي اسلامي، سازمان دامپزشكي كشور و شبكه هادر استانها از وزارت كشاورزي جدا و به وزارت جهاد سازندگي پيوست.

– در تشكيلات كنوني وزارت جهاد كشاورزي سازمان دامپزشكي كشور به عنوان سازماني مستقل وابسته به آن وزارت شناخته شده و رئيس سازمان دامپزشكي كشور مستقيما تحت نظارت وزير به انجام وظيفه مي‌پردازد. در استانها نيز ادارات كل دامپزشكي ودر شهرستانها شبكه دامپزشكي به طورعمودي زير نظر سازمان مركزي دامپزشكي وبه شكل افقي با سازمان جهاد كشاورزي شهرستان مرتبط مي باشد .

تأمين بهداشت دام كشور از طريق پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي همه گير و قرنطينه‌اي دام.
بررسي بيماريهاي دامي، شناسائي مناطق و منابع آلوده و راه سرايت و طرز انتشار بيماريها.كمك به ارتقا سطح بهداشت عمومي از طريق نظارت بهداشتي بركشتارگاهها، مراكز بسته بندي و توليد، توزيع و عرضه فراورده هاي خام دامي .همكاري با وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در امر مبارزه با بيماريهاي مشترك انسان و دام.اظهار نظر و نظارت در مورد ساخت، ورود و صدور و فروش انواع دارو، واكسن، سرم ومواد بيولوژيكي مخصوص دام.همكاري با مراكز ذيربط در امر آموزش و ترويج بهداشت دام به دامداران. تقويت و توسعه بخش خصوصي دامپزشكي

 

عرصه‌هاي فعاليت دامپزشكي را در چند مورد مي‌توان خلاصه نمود:

١. صيانت از سرمايه‌هاي دامي كشور. روزگاري در همين كشور بروز بيماري طاعون گاوي در بازه‌هاي زماني مختلف منجر به تلفات بيشمار دام‌ها مي‌شد و دامداران را به خاك سياه مي‌نشاند. تنها در اپيدمي سراسري طاعون گاوي در سال ۱۳۴۸ مرگ و مير بيش از ۰۰۰/۸۰۰ رآس گاو و گوساله ثبت گرديده است. اين اپيدمي با درجاتي خفيف تر در سال۱۳۶۰ تا  ۱۳۷۳ منجر به تلفات قابل توجه دام‌ها در كشور شد و اينك دامپزشكي با اقتدار تمام از ريشه‌كني اين بيماري طي ١٠ سال اخير خبر مي‌دهد. اين گزارش توسط OIE (دفتر بين‌المللي بيماري‌هاي واگير دام) به تاييد رسيده و به يمن تلاش و مساعي همكاران دامپزشكي، كشورمان در زمره مناطق عاري از بيماري طاعون گاوي به ثبت رسيده است.
درحال حاضر نيز تلاش‌هاي مستمري در جهت ريشه‌كني ساير بيماري‌هاي دام و طيور صورت مي‌پذيرد كه در اين ميان بيماري‌هاي تب برفكي، طاعون نشخواركنندگان كوچك، بروسلوز و آبله در رأس اين برنامه‌ريزي‌ها قرار دارند. مايه‌كوبي گسترده و انبوه دام‌ها در مقاطع زماني مناسب، حذف دام‌هاي مبتلا، درمان انفرادي دام‌ها و مبارزه با انگل‌هاي داخلي و خارجي از راه‌هاي مقابله با بيماري‌هاي مختلف دام، طيور، آبزيان و زنبور عسل است.

۲٫ ارتقاء سطح بهداشت عمومي از طريق نظارت بر چرخة توليد تا مصرف فراورده‌هاي خام دامي. بر اين اساس كار دامپزشكي از محل پرورش دام، طيور آبزيان و … شروع و تا زمان حمل، نگهداري، توزيع و مصرف فراورده‌هاي خام دامي ادامه مي‌يابد. استقرار دامپزشك و كارشناسان دامپزشكي در محل دامداري‌ها، مرغداري‌ها مراكز آبزي پروري، كارگاه‌هاي عمل‌آوري و بسته‌بندي فراورده‌هاي خام دامي(پوست، روده، گوشت، شير و تخم مرغ)، بازديد از مراكز نگهداري و عرضة فراورده‌هاي خام دامي نظير سردخانه‌ها، قصابي‌ها و فروشگاه‌هاي عرضة پروتئين حيواني جزئي از فعاليت‌هاي دامپزشكي در جهت ارتقاء بهداشت عمومي جامعه است.

۳٫ پيشگيري از شيوع بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان: تنوع و تعدد بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان كه تاكنون بالغ بر ٨٥٠ نوع آن شناسايي شده است، غالباً از حيوان به انسان انتقال مي‌يابد. طي چند سال اخير شيوع بيماري‌هايي نظيرآنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان، بيماري جنون گاوي، تب خونريزي دهنده كريمه كنگو، تب دره ريفت و … بر اهميت حضوردامپزشكي در كشورهاي مختلف بيانگراهميت حضور دامپزشكي در اين عرصه است.

۴٫ كنترل بيماري‌هاي مشترك بخش ديگري از فعاليت‌هاي دامپزشكي را تشكيل مي‌دهد كه در قانون سازمان دامپزشكي به صراحت به آن اشاره شده است. از سال‌ها قبل مبارزه با بيماري‌هاي بروسلوز، سل، هاري و مِشمِشه تدوين شده است ليكن به دلايل مختلف تنوع و تعداد اين موارد به شكل گسترده‌اي در حال افزايش است و بالطبع حجم گسترده‌اي از فعاليت‌ها را به خود اختصاص مي‌دهد.

About the Author

has written 5 stories on this site.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه. محفوظ است.